BŁAŻEJ.

   HOME ->

BŁAŻEJ


Imię :

BŁAŻEJPochodzenie: Pochodzenie: łacińskie
Znaczenie imienia: sepleniący
Liczba dla imienia: 1
Znak zodiaku: Rak
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
3 Lutego, 29 Listopada

   Nazwy czy raczej nazwiska rzymskich rodów często były na początku złośliwymi przezwiskami. Dostojni Rzymianie nosili nazwiska, które znaczyły: "głupek", "mańkut" czy "jąkała". Imię Błażej, czyli po łacinie Blasius lub Blaesus, a więc "ten, który sepleni" należy do tej samej grupy. Jakoś to Rzymianom nie przeszkadzało!

Dziś imię Błażej jest w Polsce rzadkością, chociaż w dawnych czasach było bardzo często spotykane. Od niego pochodzi mnóstwo nazwisk takich, jak Błach, Błaszczyk czy Błachowicz. Imię to było popularne, gdyż święty Błażej był otaczany wielkim szacunkiem. Był ów święty jednym z pierwszych chrześcijan. Żył gdzieś na wschodzie obecnej Turcji w mieście Sebaste, należącym wówczas do Rzymu. Z powodu prześladowań uciekł w góry, gdzie żył jako pustelnik w jaskini. Zasłynął jako cudotwórca. Opowiadano o nim, że potrafił chodzić po wodzie i odbierać wilkom trzodę, którą drapieżniki porwały pasterzom. Uzdrawiał chorych, w tym chłopca, któremu kość utkwiła w gardle. Św. Błażej zginął jako męczennik. Po śmierci został świętym od chorób gardła i patronem hodowców, którzy powierzali swoje stada jego opiece. Dziś jednak niemal o nim zapomniano.

Błażej to imię, którego liczba wynosi jeden. Jest to liczba tych, którzy zaczynają wszystko od początku, co znakomicie zgadza się z legendą o świętym, który żył na łonie przyrody i opiekował się zwierzętami. Dzisiejsi Błażejowie również wolą życie z dala od zgiełku i nie dla nich są tanie kariery. Są miłośnikami dzikiej przyrody, lasu, gór, wsi i starych miasteczek. Chętnie zajmują się pszczelarstwem i historią. Kochają swoją rodzinę, mają czas dla dzieci, szanują stare obyczaje. Mogą być uważani za oryginałów, ale, jak wszystkie numerologiczne jedynki, bardzo są przywiązani do swoich własnych pomysłów na życie.

Błażej to imię najbardziej odpowiednie dla Raków, Koziorożców i Byków.