BOLESŁAW.

   HOME ->

BOLESŁAW


Imię :

BOLESŁAWPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: więcej sławy
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Lew
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
19 Sierpnia

   W imieniu Bolesław dobrze dziś rozumiemy tylko drugi człon, -sław - od "sławy". Pierwsza część, Bole-, nie zachowała się w języku polskim, ale istnieje w pokrewnych językach, na przykład w rosyjskim, gdzie "bolje" znaczy "więcej", a "bol'szoj", czyli "wielki". Tak więc Bolesław to imię życzące więcej sławy.

Pierwszy ze znanych w historii Bolesławów rzeczywiście zdobył tej sławy bardzo wiele. Bolesław Chrobry, bo o nim mowa, dwukrotnie powiększył państwo Polan, które odziedziczył po swoim ojcu, Mieszku; wyprawiał się zbrojnie na Kijów i snuł plany zjednoczenia Europy wespół z niemieckim cesarzem Ottonem. Kronikarze przekazali obraz Bolesława Chrobrego jako otyłego wielkoluda, miłośnika piwa i pięknych dam. Jego polityczne ambicje były jednak nadmierne, a gdy umarł, jego państwo zaczęło się rozsypywać.

Liczba imienia Bolesław stoi w pełniej zgodzie z jego znaczeniem, wynosi bowiem trzy, a trójka oznacza ludzi błyskotliwych i śmiałych, a przy tym czyniących wiele gestów na pokaz. Trójkom zwykle bardzo zależy na tym, aby się popisać i być duszą towarzystwa. Często te cechy wystarczają, aby odnosić sukcesy - i zyskiwać wiele sławy. Bolesławowie rzeczywiście zwykle dbają o sławę, rozgłos i autoreklamę. Dbają też o to, aby zasiadać w prezydiach i komitetach, i aby mówić po imieniu równie jak oni sławnym ludziom. Są stworzeni do parad i jubileuszy, i chętnie stają w środku kręgu światła. Zwykle dopisuje im szczęście, a społeczeństwo szybko wybacza im ich błędy. Sami nie pamiętają ewentualnych porażek i nie przejmują się tą trudniejszą i bardziej szarą stroną życia.

Zgodnie z charakterem liczby trzy mają Bolesławowie szczęście do ludzi i wiele zawdzięczają swoim społecznym kontaktom. Mają też wiele fantazji, swoje przedsięwzięcia prowadzą z rozmachem, i chyba lepiej by się czuli w atmosferze Hollywood czy Teksasu niż pośród polskiej pospolitości. Na szczęście wielu Bolesławów to wędrowcy i podróżnicy po świecie. Dobrze jest, jeżeli Bolesław ma u swojego boku damę swego serca, która lepiej niż on rozumie codzienne potrzeby i zna ograniczenia domowej kasy.

Imię Bolesław, w pełni zgodne z charakterem, jaki daje Jowisz, z natury najbliższe jest znakowi Lwa. Jednakże Lew, podbudowany energią tego imienia, może być skłonny do przesady i nie znać miary w swoich poczynaniach. To samo można powiedzieć o prostolinijnym Baranie i śmiałym Strzelcu. Kolejne znaki, którym do twarzy będzie z tym imieniem, to Waga i Wodnik. Bykom i Skorpionom doda ono rozmachu i zapału, Bliźniętom - odwagi w stawianiu sobie ambitnych celów. Najmniej imię Bolesław jest zgodne ze statecznym charakterem Koziorożca, Panny i Raka, a Ryby może przyprawić o nadmiar fantazji.