DANUTA.

   HOME ->

DANUTA


Imię :

DANUTAPochodzenie: Pochodzenie: litewskie
Znaczenie imienia: prawdopodobnie zdrobnienie imienia Daniela
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Bliźnieta
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
3 Stycznia, 16 Lutego, 24 Czerwca, 1 Października

   Imię Danuta przywędrowało do nas z Litwy. Tak miała na imię córka litewskiego księcia Kiejstuta, która została żoną księcia Mazowsza, Janusza. Było to jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, kiedy Mazowsze było osobnym państwem (chociaż zaprzyjaźnionym z Polską). Tym imieniem: Danuśka, Henryk Sienkiewicz nazwał jedną z bohaterek swojej powieści "Krzyżacy". Imię Danuta powstało prawdopodobnie jako litewskie zdrobnienie imienia Daniela. W czasach księżnej Danuty Litwini byli jeszcze poganami, ale chrześcijańskie imiona docierały do nich z Rusi. Zauważmy dla ścisłości, że w takim razie Danuta miałaby pochodzenie nie tyle litewskie, co raczej, jak Daniel, hebrajskie.

Liczba imienia równa jest trzy. Trójka jest liczbą czynu, działania, a w numerologicznym kodzie oznacza ludzi samodzielnych, zaradnych i pewnych siebie. Zgodnie z tym, imię to zwykle jest nadawane dziewczynkom, które jako dzieci są ruchliwe i psotne - i wyrastają na kobiety o żywym usposobieniu, energiczne i pełne inicjatywy. Natura stwarza Danuty na ludzi czynu, do czego mają one liczne predyspozycje. Są śmiałe, przebojowe i nie lękają się wygłaszać własnego zdania. Mają mnóstwo przyjaciół i potrafią się znaleźć w każdym towarzystwie i każdej sytuacji. Często trudno nadążyć za ich skojarzeniami i tempem, w jakim prowadzą rozmowę. Często też wokół Danuty skupia się życie towarzyskie. Lubią podkreślać swoją niezależność i oryginalność. Pociągają je miejsca i role społeczne, w których można się wybić i zabłyszczeć, w tym sport i estrada. Wiele spośród nich ma wrodzony talent aktorski.

Imię to, ze względu na swój "powietrzny" charakter, skłania do podróży i do częstych zmian w życiu. Danuty raczej nie przywiązują się do przeszłości, do spraw i ludzi, których czas minął. Najbardziej odpowiednie jest to imię dla powietrznych znaków: wszechstronnych Bliźniąt i wędrowców Wodników. Danuta ze znaku Wagi będzie bardziej dynamiczna od przeciętnej Wagi. Również można polecić to imię znakom ognia, czyli Baranom, Lwom i Strzelcom, chociaż Danuty z tych znaków mieć mogą typowo męskie zainteresowania. Z kolei na Koziorożca i Pannę imię to podziała jak "przyspieszacz": doda im werwy, a ich życiu tempa. Danuty ze znaku Skorpiona mogą gonić za oddalającymi się celami. Jedynie Bykom, Rakom i Rybom właściwy jest charakter raczej odmienny od tego, który kryje się za imieniem Danuta.