KRZYSZTOF.

   HOME ->

KRZYSZTOF


Imię :

KRZYSZTOFPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: "ten, który niesie Chrystusa"
Liczba dla imienia: 5
Znak zodiaku: Wodnik
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
25 Lipca

   Po grecku imię Krzysztof brzmi *christophoros*, co oznacza "niosący Chrystusa". Wydaje się, że najpierw powstało to imię, a potem do imienia dorobiono legendę o świętym Krzysztofie - tym, który niósł Dziecię Jezus na swych barkach.

W opowieściach o świętych występuje wiele mitów i często silniej przemawiają one do wyobraźni niż czyny historycznych postaci zasłużonych dla Kościoła. Wszystko wskazuje na to, że św. Krzysztof nie istniał, za to legenda o nim jest do dziś żywa i niejeden kierowca przypina podobiznę Świętego w swoim samochodzie.

Św. Krzysztof był podobno barbarzyńcą i dzikusem obdarzonym nadludzką siłą i wzrostem. Grecy opowiadali nawet, że był "kynocefalem", czyli... psiogłowcem, ledwie mówił; dopiero później chrzest przywrócił mu mowę i ludzki wygląd. Ów olbrzym postanowił służyć temu, kto jest najsilniejszy na świecie. Najpierw zaciągnął się do gwardii cesarskiej, potem służył... diabłu; w końcu, oświecony przez pewnego pustelnika, postanowił służyć Jezusowi. Zamieszkał nad rzeką i przenosił pielgrzymów na drugi brzeg. Kiedyś przyszło doń dziecko, a kiedy przenosił je przez wodę, objawiło, że jest Chrystusem.

Św. Krzysztof został patronem mostów i brodów, przewoźników, żeglarzy i innych podróżników (a w dzisiejszych czasach - kierowców), oraz miast leżących nad rzekami. Opowieść o nim kojarzy się z magicznym urokiem, jaki zawsze w umysłach ludzi wiązał się z przekraczaniem wody, przechodzeniem "na druga stronę" - drugą stronę mostu, brodu, rzeki. Przejście przez wodę to odwieczny symbol wielkiej przemiany w życiu, podjęcia ważnych decyzji, rozpoczęcia nowego etapu w życiu, także symbol... śmierci. W każdej takiej ciężkiej próbie warto mieć przy sobie opiekuna o nadludzkiej mocy - i stąd pewnie się wzięła popularność św. Krzysztofa. Zauważmy też, że najsłynniejszy Krzysztof w historii, Krzysztof Kolumb, też zasłynął jako przewoźnik, który przeprowadził Europejczyków na drugi brzeg oceanu. Może ten z ludzi, który jako pierwszy nawiąże trwałe stosunki z kosmitami, również będzie miał na imię Krzysztof?

Imię Krzysztof jest od lat niezmiennie bardzo popularne. Jakie więc "moce" kryją się w tym imieniu? Legendy i mity działają na ludzi również podświadomie. Jeżeli rodzice nadają synowi imię Krzysztof, to tak, jakby mu życzyli, aby "sięgał dalej", "na drugą stronę rzeki" i aby dał sobie radę we wszelkich trudnych przejściach. Nic więc dziwnego, że Krzysztofowie wyrastają na ludzi dzielnych i zaradnych. Liczba imienia wynosi pięć, a jest to liczba ludzi czynu, pewnych siebie indywidualistów, poszukiwaczy przygód i ryzykantów.

Krzysztof to ktoś, kto stanąwszy nad rzeką musi sam sprawdzić, co jest po jej drugiej stronie. Krzysztofów pociąga to, co nieznane. Są ciekawi świata, dużo wędrują, potrzebują w życiu ciągłych zmian. Jest wśród nich wielu podróżników i odkrywców nowych szlaków, wielu wynalazców i nowatorów. Są wrogami zastoju, barier i zakazów. To, co niedostępne, pociąga ich najbardziej. Przy tym nie są sztywni w swoich planach. Łatwo zmieniają decyzje i porzucają swoje wcześniejsze zamiary, jeżeli coś "nie wypali". Wiele rzeczy w życiu robią "na próbę" i w wielu miejscach przebywają tylko tymczasowo, jakby tam wpadli tylko na chwilę. Bywa, że i we własnym domu są gośćmi! Zwykle interesuje ich parę rzeczy naraz i usiłują w życiu robić karierę w kilku konkurencjach. Są zwolennikami nowości i postępu. Ludzie o bardziej statecznym usposobieniu mogą im zarzucać nieporządek i nadmiar improwizacji. Krzysztofowie lepiej się sprawdzają tam, gdzie chodzi o pomysły, popisy i wyczyny, a już gorzej tam, gdzie sukces zależy od systematycznego wysiłku. Bardzo im pomaga też to, że łatwo sobie zdobywają sympatię i przyjaźń ludzi. Tak się bowiem składa, że inni Krzysztofom chętnie ufają.

Imię Krzysztof zapowiada charakter, który w zodiaku mają osoby spod znaku Wodnika, toteż dla nich jest najbardziej odpowiednie. Dobrze też służy wszechstronnym Bliźniakom i przenikliwym Skorpionom. Również Strzelce i Lwy mogą liczyć na to, że imię to doda im sił. Barany, istoty raczej mało skomplikowane, mogą nie wykorzystać wszystkich szans, jakie niesie to imię. Byk, Panna i Koziorożec raczej zasługuje na imię o spokojniejszym charakterze, dla Ryb i Raków zaś imię to może stać się źródłem pewnych niepokojów. Krzysztof ? Waga będzie po prostu wolnym duchem.