MARIA.

   HOME ->

MARIA


Imię :

MARIAPochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie imienia: "ta, która daje pić"
Liczba dla imienia: 9
Znak zodiaku: Rak i Ryby
Planeta: Księżyc
Imieniny obchodzi:
2 Lutego, 11 Lutego, 25 Marca, 9 Kwietnia, 26 Kwietnia, 3 Maja, 31 Maja, 27 Czerwca, 5 Lipca, 22 Lipca, 5 Sierpnia, 15 Sierpnia, 22 Sierpnia, 26 Sierpnia, 8 Września, 12 Września, 15 Września, 7 Października, 8 Grudnia

   Imię Maria było używane przez starożytnych Żydów i kilkakrotnie pojawia się na kartach Biblii. Tak miała na imię matka Jezusa, a także dwie Jego uczennice: Maria z Magdali (od której wywodzi się imię Magdalena) oraz siostra Marty i Łazarza. Po hebrajsku imię to brzmiało Marjam i było tak stare, że już w początkach chrześcijaństwa nie pamiętano, co na początku mogło znaczyć. Dopiero w roku 1948 polski biblista, ksiądz Alfons Klawek, odkrył, iż imię *Marjam* kiedyś brzmiało *Marwijjah* i pochodziło (zgodnie z zasadami starohebrajskiej gramatyki) od słowa *rawah*, które znaczyło: "dawać pić, poić obficie". Tak więc Maria-Marjam-Marwijjah to "ta, która daje pić" czy też "ta, która gasi pragnienie". Znakomite imię dla Tej, która do dziś jest żywym duchowym źródłem dla milionów wyznawców! Ponadto świadczy to tym, że imię Maria ma związek z żywiołem wody i wodnymi znakami zodiaku.

Na marginesie zauważmy, że imię Maria - jako imię Matki Bożej - bardzo długo było "tabu", to znaczy zastrzeżone dla Bogurodzicy; zwykłych śmiertelniczek raczej tak nie nazywano. Zaczęli używać tego imienia protestanci, którzy odrzucili kult maryjny. Stopniowo imię Maria zaczęło przenikać z Zachodu również do Polski. W czasach, gdy imię Maria odczuwano jako zbyt święte dla ludzi, nadawano zamiast niego imiona "zastępcze", podobne brzmieniem do Marii, takie jak Marianna lub Maryna. W ostatnich czasach, aby jednak odróżnić Matkę Boską od zwykłych kobiet, Kościół wprowadził dla Niej imię specjalne - Maryja.

Jak Jan jest patronem wód płynących, rzek, tak Maria kojarzy się z żywą wodą tryskającą z głębin ziemi. Sanktuaria maryjne powstawały przy świętych źródłach, a sama Matka Boża wskazywała (w Lourdes na przykład) swoim wyznawcom źródła uzdrawiającej wody. Matka Boska również nie przypadkiem wyobrażana jest w szatach błękitnych, koloru wody, z Księżycem, planetarnym opiekunem wód, oraz ze strażnikiem żywiołu wody, wężem, u stóp. Mityczne źródła wypływały spod korzeni Drzewa Świata i Maryja (tak było w Fatimie) ukazywała się pośród konarów drzew.

Liczbą imienia Maria jest dziewiątka. Liczba ta w numerologii symbolizuje doskonałość, mistrzostwo i wszelkie osiągnięcia, które daleko wykraczają poza to, co zwykłe i pospolite. Współczesne Marie żyją tak, jakby pamiętały, że nie całkiem należą do tego świata. Pociąga je wszystko to, co mistyczne, tajemnicze i naładowane magią. Mają rozwiniętą intuicję, ów "szósty zmysł", który daje im dobre rozeznanie w świecie. Są przy tym wnikliwe i starają się zawsze dotrzeć do istoty problemu. Nie znoszą połowicznych rozwiązań, bylejakości i prowizorki. Nie mają zwyczaju pozostawiać na swojej drodze niezałatwionych spraw. Do swych życiowych zadań podchodzą w sposób perfekcjonistyczny i często stawiają innym ludziom wysokie wymagania. Ale z drugiej strony rozumieją czyjąś odmienność i pozwalają innym być sobą. Są wymagające, ale opiekuńcze. Uczuciowe, ale niepobłażające własnym i cudzym słabościom. Są oddane życiu rodzinnemu, ale wiele żądają od tych, których kochają. Cenią sobie wysoką jakość życia, także w sensie materialnym, ale nie pozwalają się wciągnąć do wyścigu po pieniądze. Maria to imię, które każe dążyć do doskonałości, ale też daje wiarę w naturalny porządek świata.

Zgodnie ze swoją "wodną" symboliką imię Maria jest najbardziej stosowne dla kobiet z wodnych znaków. Na pierwszym miejscu wymienimy księżycowy, opiekuńczy i wrażliwy znak Raka oraz znak Ryb, któremu właściwe są wpływy Wenus, harmonia i mistyka. Dobrze posłuży również imię Maria dzielnym niewiastom ze znaku Skorpiona ? i zrównoważonym Bykom. Koziorożcom i Pannom doda lekkości i subtelności, Wodnikom zaś, Wagom i Bliźniętom ? wytrwałości i konsekwencji. Najdalsze może od ideału, jaki kreuje się w tym imieniu, są prostoduszne i władcze znaki żywiołu ognia ? Baran, Lew i Strzelec. U nich imię Maria zrównoważy właściwą im skłonność do przesady.