MARTA.

   HOME ->

MARTA


Imię :

MARTAPochodzenie: Pochodzenie: aramejskie
Znaczenie imienia: "pani, gospodyni"
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Koziorożec
Planeta: Saturn, Merkury i Mars
Imieniny obchodzi:
22 Lutego, 21 Czerwca, 29 Lipca

   Marta to postać z Ewangelii. Była uczennicą Jezusa, tak jak jej brat Łazarz i siostra Maria. Kiedy Jezus gościł w ich domu, Maria zasłuchana siedziała u jego stóp, Marta za to krzątała się po kuchni, służyła gościom, a w końcu poskarżyła się swemu Mistrzowi na beztroską siostrę. Jezus jednak przyznał rację zasłuchanej Marii, nie zaś praktycznej Marcie.

Protestantów z północnej Europy nazywa się "chrześcijanami Marty", gdyż ich religijność wyraża się w dyscyplinie i pracy. Katolicy z południa Europy to, przeciwnie, "chrześcijanie Marii", gdyż dla nich ważniejsze są religijne obrzędy, procesje i kontemplacje. Jednak to ci z północy (Brytyjczycy, Skandynawowie i Niemcy), którzy poszli "drogą Marty", szybciej osiągnęli dobrobyt i cywilizacyjny postęp.

Samo imię Marta (w języku aramejskim *Martha*) znaczy "pani", co może również oznaczać gospodynię, panią domu. Liczba tego imienia wynosi trzy. Trójka w numerologii oznacza ludzi zaradnych i przedsiębiorczych, którzy wierzą w swoje siły i chętnie polegają na tym, co sami mogą osiągnąć.

Marty do dziś są wierne drodze swojej wielkiej poprzedniczki. Od dziecka mają dobrze określone zainteresowania, wiedzą, kim chciałyby zostać, gdy dorosną i zwykle wybierają praktyczne zawody, w których można zarówno być użyteczną dla innych, jak i osiągnąć wymierne wyniki. Pragną być na przykład lekarzem, pielęgniarką lub inżynierem albo prowadzić hotel i do tego celu konsekwentnie dążą. Nawet jeżeli mają pewien niezwykły talent, powiedzmy artystyczny, to wolą mieć w odwodzie jakieś bardziej praktyczne i konkretne umiejętności.

Typowa Marta ma dobre wyczucie rzeczywistości, umie odróżniać to, co realnie dostępne, od próżnych fantazji. Można zaufać jej zdrowemu rozsądkowi. Umie też realizować swoje plany krok po kroku, często przez długie lata. Potrafi sobie narzucić dyscyplinę: wstawać o świcie, nie jeść cukru lub mięsa, codziennie godzinę poświęcać na naukę angielskiego. Marty potrafią skutecznie walczyć ze swymi słabościami i dziwią się, gdy inni sobie z tym nie radzą. Dobrze się sprawdzają w trudnych warunkach, kiedy trzeba sobie radzić w życiu przy pomocy skromnych środków. Co więcej, takie trudne lata wspominają później jako wspaniałą szkołę, z której wynosi się niezastąpione doświadczenia. Również w ramach organizacji, takich jak wojsko, szkoła, szpital, Marty łatwo znajdują swoje miejsce. Często spotyka się je na odpowiedzialnych stanowiskach oraz w zawodach zwyczajowo uznawanych za męskie. Gdy jest jej trudno, Marta nie rozczula się nad sobą. Niechętnie pokazuje zasmuconą twarz. Potrafi w każdych okolicznościach "trzymać fason". Ale umie też zrozumieć czyjąś niedolę i podnieść na duchu tych, którym jest źle. W miłości Marty są wierne, a swoim mężczyznom nie pozwalają na szaleństwa i ekstrawagancje.

Marta jak mało które imię pasuje do znaku Koziorożca. Jak mało które potrafi wydobyć z przedstawicielek tego znaku wszystkie ich cnoty. Również kobiety z innych znaków utwierdza w "koziorożcowych" zaletach: praktyczności, konsekwencji i umiejętności dochodzenia do celu. Drugi znak, dla którego to imię jest wysoce odpowiednie, to znak Panny. Również do Wodników pasuje to imię - każe im się lepiej trzymać ziemi. Kobietom ze znaków ognia, Baranom, Lwom i Strzelcom, imię to pomoże osiągać cele w życiu. Bykom, Rakom i Rybom doda energii. Na Bliźnięta i Skorpiony może działać przesadnie i skłaniać je do rywalizacji, również z mężczyznami. Najmniej może jest odpowiednie dla eterycznego znaku Wagi.