ZBIGNIEW.

   HOME ->

ZBIGNIEW


Imię :

ZBIGNIEWPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: "zbytek (nadmiar) gniewu"
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Baran
Planeta: Mars
Imieniny obchodzi:
17 Marca

   Właściwie nie wiadomo, co znaczyło imię Zbigniew. Wiemy na pewno, że pierwotnie brzmiało *Zbygniew* i do dziś postać zdrobniała jest przez "y": Zbyszek. Jedni autorzy sądzą, że to *zby* na początku oznaczało "pozbądź się" (gniewu); według innych *zby* oznaczało zbytek, nadmiar. W takim razie Zbygniew to ten, kto ma "nadmiar gniewu". To drugie znaczenie jest bardziej prawdopodobne, gdyż dawni Słowianie, jako naród wojowniczy, cenili sobie gniew, czyli zapał bitewny.

Imię to było spotykane wśród rycerzy w średniowieczu, ale naprawdę spopularyzował je Henryk Sienkiewicz, który tak nazwał bohatera swej powieści "Krzyżacy".

W numerologii Zbigniew ma liczbę trzy, czyli liczbę ludzi rzutkich i przedsiębiorczych, a przy tym takich, którzy łatwo wzbudzają sympatię otoczenia. Przy pisowni "Zbygniew" także będzie to trójka.

W imieniu Zbigniew przetrwało echo dawnych, heroicznych czasów, kiedy wojenny zapał, męstwo i wola zwycięstwa były najwyższą wartością dla Prawdziwych Mężczyzn. Zbigniewowie nadal te wartości mają we krwi. Lubią wygrywać i pierwsi przychodzić na metę. Decyzje podejmują szybko i wolą hazardowe zagrania od nazbyt długiego namysłu. Mówią sobie wtedy: "raz kozie śmierć" albo nawet "po moim trupie". Nie oszczędzają się, przeciwnie, mają zamiłowanie do morderczych treningów, całodziennych wędrówek, tańców do upadłego. Za młodu wciąga ich sport, w wieku nieco późniejszym - podobne zmagania na polu biznesu. W ich stylu jest noszenie trzydniowego zarostu i kurtek w kolorze khaki.

Jako numerologiczna trójka Zbigniew nie należy do samotników. Do życia konieczne jest mu towarzystwo, lubi czuć uznanie innych, wzbudzać podziw przyjaciół, respekt u wrogów i uwielbienie kobiet. To "marsowe" imię wojowników najbardziej odpowiednie jest dla marsowych znaków, czyli Barana i Skorpiona. Ogółem bez obaw można je polecić znakom ognistym, czyli Lwom i Strzelcom, a w dalszej kolejności Wodnikom, Bliźniętom i Koziorożcom. W przypadku znaków o łagodniejszym charakterze, jak Panna, Rak i Ryby, można traktować to imię jako źródło energii, chociaż wtedy warto sprawdzić, czy w horoskopie urodzeniowym Mars jest dostatecznie silny. To samo odnosi się do znaków Wagi i Byka.

W kalendarzach jest wymieniane podobne imię Zbylut, od słowa *luty*, czyli "gniewny, srogi". Liczba tego imienia wynosi pięć, co oznacza, że odpowiednie jest ono dla jeszcze większych zuchów niż imię Zbigniew.