ANNA. Imiona

   HOME -> Imiona

ANNA


Imię :

ANNAPochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie imienia: łaska, wdzięk
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Rak
Planeta: Księżyc
Imieniny obchodzi:
26 Lipca

   Hannah to po hebrajsku "łaska" lub "wdzięk"; to imię bywa też tłumaczone jako "pełna wdzięku". W Biblii występuje kilka kobiecych postaci o tym imieniu. O najsłynniejszej Annie, która była matką Maryi, czyli babką Jezusa, Pismo jednak nie wspomina. Według starego ustnego przekazu rodzice Maryi mieli na imię Anna i Joachim. Od hebrajskiego imienia Hannah pochodzi także imię Hanna, które jest omówione osobno. W malarstwie religijnym istnieje tradycja przedstawiania św. Anny jako tak zwanej św. Anny Samotrzeć. Samotrzeć oznacza "w trójkę" - święta jest wyobrażana na obrazach lub w rzeźbach w towarzystwie swojej córki, Maryi, i wnuka, Jezusa. Na Śląsku, gdzie św. Anna jest szczególnie czczona, wygasły wulkan pod Opolem nosi nazwę Góry Świętej Anny. Zachowały się też ludowe rzeźby św. Anny Samotrzeć, na których trzyma ona na rękach obie święte osoby. Niektóre z tych figurek, prymitywnie wykonane, wyglądają jak jakiś pogański idol o trzech głowach. Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie Śląsk zamieszkiwali w starożytności Celtowie, którzy oddawali cześć potrójnym boginiom płodności i urodzaju. Może to dalekie wspomnienie tamtych archaicznych wierzeń?

Patrząc na przedstawienia świętej Anny Samotrzeć trudno nie wierzyć w numerologię, gdyż liczba tego imienia wynosi właśnie trzy. Trójka to liczba ludzi praktycznych i dążących do sukcesu, ale jednocześnie lubianych przez otoczenie i z większą niż inni łatwością sięgających po szczęście. Z pewnością magiczna siła zapisana w tym imieniu jest nadal podświadomie wyczuwana, dlatego to imię jest tak u nas lubiane i popularne, chyba najczęściej (wraz z Joanną) nadawane dziewczętom. Pewnie ma też swoje znaczenie fakt, że to dźwięcznie brzmiące imię: Anna, jednakowo czyta się wprost i od końca. Oznacza to, że Anny potrafią zachować spokój, optymizm i równowagę ducha nawet wtedy, gdy "cały świat staje na głowie". Pamiętajmy też, że imię to zaczęło swoją karierę jako imię babki Świętej Rodziny, a babcie, jak wiadomo, często są w naszych zwariowanych czasach ostoją spokoju i zdrowego rozsądku. Anny zwykle mają dobre rozeznanie w realiach tego świata. Są praktyczne i zapobiegliwe, i chociaż są wrażliwe, to raczej wolne są od pokus, aby "odlatywać". Zwykle mocno stoją na ziemi i służą radą, pomocą i opieką swoim bliskim. (Tu znowu przypomina się postać św. Anny Samotrzeć, która trzyma na ramionach swą Córkę i Wnuka.) Wiele ważnych dla Anny spraw dzieje się po prostu... w jej rodzinie. I zwykle w swoim rodzinnym kręgu Anna jest postacią centralną i wokół niej obraca się życie domu i jego przyjaciół. Małe Anie raczej nie buntują się i nie próbują życia sobie wymyślać na własną rękę. Nie sprawiają kłopotów wychowawczych; są nastawione na "twórczą kontynuację" tego, czego nauczyły się od swojej mamy i babci. Często należą w swej rodzinie do swoistej żeńskiej dynastii. Imię to brzmi ciepło i emanują z niego uczucia opiekuńcze. Imię to powtarzane codziennie jak mantra uczy dziewczynkę uśmiechu, dobroci, bycia miłą i rozumienia innych ludzi. Gdy dorośnie, będzie jak znalazł! Również wielu mężczyzn, gdy wyobraża sobie idealną partnerkę na całe długie życie, myśli o kobiecie takiej, jaką przywołuje na myśl takie łagodne imię - a nie któreś z imion szorstkich i niepokojących. Trzy, liczba sukcesu w ich imieniu sprawia również, że Anny dobrze radzą sobie w życiu zawodowym i bez kompleksów mogą kształcić się na wybitne specjalistki, zdobywać pieniądze i sławę.

Anna to imię szczególnie odpowiednie dla znaku Raka, który w podobny sposób łączy w sobie łagodność i uczucia opiekuńcze ze zmysłem praktycznym. Równie dobrze zgadzają się wibracje tego imienia z naturą statecznego Byka i zapobiegliwej Panny. Bez zastrzeżeń można też polecić to imię praktycznym Koziorożcom, ufnym Rybom i pełnym wdzięku Wagom. Imię Anna nadane pozostałym znakom będzie łagodzić skrajne cechy ich charakteru, tak, więc Bliźniakom doda powagi, u Lwów wykształci ciepły stosunek do ludzi, Strzelcom każe w większej mierze troszczyć się o innych, Wodnikom da lepsze rozeznanie w sprawach codziennych, codziennych Skorpionom doda wdzięku. Niemniej będą zadowolone z tego imienia rogate dusze, Barany.