BARTŁOMIEJ. Imiona

   HOME -> Imiona

BARTŁOMIEJ


Imię :

BARTŁOMIEJPochodzenie: Pochodzenie: aramejskie
Znaczenie imienia: "syn Tolmaja", Tolma lub Tolmaj - "oracz"
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Lew
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
24 Sierpnia, 11 Listopada

   Chociaż imię Bartłomiej brzmi tak swojsko dla słowiańskiego ucha, pochodzi ono ze skwarnej Palestyny. Tak nazywany był jeden z dwunastu apostołów, chociaż właściwe jego imię brzmiało Natanael. Bar-Tolmaj znaczy "syn Tolmaja". Ów Bartłomiej lub Natanael wygłosił słynne zdanie: "A cóż dobrego może być z Nazaretu", gdyż z początku nie mógł się przekonać, że Zbawiciel może pochodzić z tej miejscowości. W późniejszych latach jako misjonarz św. Bartłomiej krzewił Chrystusową wiarę w Armenii. Z tych opowieści wynika, że Apostoł polegał na swej inteligencji, był kimś, kto wie swoje i miał naturę podróżnika.

W Polsce, z powodu podobieństwa tego imienia do słowa "barć" (czyli ul), Bartłomieja uczynili swoim patronem pszczelarze. Liczbą tego imienia jest trójka. Oznacza to, że z imieniem Bartłomiej związana jest przedsiębiorczość, pewność siebie, łatwość występowania we własnym imieniu, indywidualizm i siła przebicia. Parę pokoleń temu imię Bartłomiej wyszło z mody w wyższych sferach i przechowało się wśród ludu, przez co było uważane za "chłopskie". To oczywisty przesąd, bo jak widzimy, imię to jest odpowiednie dla mężczyzn inteligentnych i obrotnych, dla dobrze radzących sobie w życiu "ludzi sukcesu". Typowy Bartłomiej odznacza się żywym i lotnym umysłem, pociągają go wszelkie sytuacje, w których można błyszczeć i popisywać się, umie sprawiać wrażenie na rozmówcach, a w tym, co mówi i co robi, jest zawsze spora dawka autoreklamy, a nawet samochwalstwa. Można powiedzieć, że Bartłomiej to urodzony aktor! Ma również zmysł satyryczny i dar naśladowania czy też przedrzeźniania innych. Zwykle dopisuje mu cięty dowcip. Nie jest wolny od drobnych wad, które są mu jednak łatwo wybaczane. Główną jego wadą jest chyba nadmierna skłonność do tracenia czasu na przyjemności życia towarzyskiego.

Bartłomiej to natura jowiszowa i słoneczna, najbardziej zgodna z pewnym siebie i dumnym znakiem Lwa. Również zadowolony będzie z tego imienia przebojowy Strzelec, obrotne Bliźnięta i niefrasobliwy Baran. Nie ma wyraźnych przeszkód, by tak się nazywał Wodnik, Skorpion, Waga czy Byk. Poważnym i solidnym Koziorożcom, Pannom i Rakom imię to tylko doda energii. Jest taka ezoteryczna tradycja, która każdemu z apostołów przypisuje jeden znak zodiaku. Bartłomiej dostał w opiekę znak Ryb. I rzeczywiście, spośród wszystkich znaków Bartłomiej Ryby będzie osobowością najbardziej złożoną i bogatą, i skory będzie do pomagania innym.