BOGDAN i BOHDAN. Imiona

   HOME -> Imiona

BOGDAN i BOHDAN


Imię :

BOGDAN i BOHDANPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: dany przez Boga
Liczba dla imienia: Bogdan - 4, Bohdan - 6
Znak zodiaku: Byk
Planeta: Księżyc i Saturn
Imieniny obchodzi:
6 Lutego, 19 Marca, 17 Lipca, 8 Listopada, 10 Grudnia

   Imiona Bogdan i Bohdan brzmienie mają czysto słowiańskie, ale przypominają one greckie imię Teodor oraz hebrajskie imię Mateusz, które znaczą to samo, czyli: "dany przez Boga". Są to więc odpowiednie imiona dla "mężów opatrznościowych". Kimś takim był z pewnością najsłynniejszy z Bohdanów, Bohdan Chmielnicki, kozacki hetman i bohater narodowy Ukrainy. Imiona, które znaczą "dar Boga", mają silne magiczne działanie. Młody człowiek, któremu nadano takie imię, wyrasta w podświadomym przekonaniu, że jest pod specjalną ochroną opatrzności, a więc nic złego mu się stać nie może, przeciwnie: los powinien mu sprzyjać. Ma zatem odruchowe zaufanie do świata i ludzi, i wysokie mniemanie o sobie, co przecież zwykle bardzo pomaga w zrobieniu odpowiedniej życiowej kariery.

Bogdanowie i Bohdanowie rzeczywiście nie mają powodów, aby martwić się na zapas ani by świat widzieć czarno. Przeciwnie! Wynika to również z liczb obu imion. Liczbą imienia Bogdan jest czwórka, a liczba ta daje psychiczną stabilność, wytrwałość i dobre rozeznanie w sprawach materialnych. Bohdan to z kolei szóstka. Ta liczba czyni z ludzi zrelaksowanych domatorów, dobrych ojców rodziny, ale też miłośników dobrego jedzenia, wygód, zacisza, ogródków i trawników. Bogdanowie (i Bohdanowie) są to osoby w miarę wolne od wewnętrznych konfliktów, obaj potrafią podejmować trafne decyzje i widzą głównie dobre strony życia. Umieją cieszyć się życiem takim, jakim ono jest. Są też dobrze zakorzenieni w rzeczywistości, solidni i bardziej dojrzali od swoich rówieśników; szybko uczą się odpowiedzialności i kierowania innymi. Mają przy tym zazwyczaj dobre podejście do ludzi, lubią dobrane towarzystwo, a od innych nie wymagają zbyt wiele. Jest wśród nich wielu zapalonych turystów i sportowców. Liczni Bohdanowie (oraz Bogdanowie) działają też w harcerstwie i prowadzą wycieczki przez góry.

Cała ta lista cech sprawia, że oba te imiona są najbardziej odpowiednie dla znaku Byka. Młodzieńców ze znaków Lwa i Skorpiona obdarzają wielkodusznością i wyrozumiałością. Raki i Ryby pod wpływem tych imion nabierają realizmu i praktycznego rozsądku, a Koziorożce bardziej cieszą się życiem. Jeżeli któreś z tych bliźniaczych imion nadamy chłopcu ze znaku Barana, Strzelca, Bliźniąt lub Wodnika, podziała ono uspokajająco na tych wiecznych wiercipiętów. I może tylko dla Wag i Panien odpowiedniejsze byłoby inne imię.