DAMIAN. Imiona

   HOME -> Imiona

DAMIAN


Imię :

DAMIANPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: nieznane
Liczba dla imienia: 2
Znak zodiaku: Waga
Planeta: Wenus
Imieniny obchodzi:
12 Lutego, 23 Lutego, 26 Września

   Damian tworzy parę z Kosmą, zupełnie jak Cyryl i Metody. Święci Kosma i Damian, bracia bliźniacy, żyli w IV wieku w Syrii i byli lekarzami. Zostali obaj patronami lekarzy i aptekarzy, i malowano ich z narzędziami chirurgicznymi w ręku. Imię Kosma (Kosmas) pochodzi od "porządku, ładu" po grecku: "kosmos". Za to imię Damian, niewątpliwie również greckie, pozostało do dziś niewyjaśnione. Imiona te nadawano bliźniętom; noszą je na przykład młodzi Kiemlicze w "Potopie". Dziś jednak imię Kosma (lub Kuźma) poszło w zapomnienie, za to Damian pozostał w użyciu.

Liczbą imienia jest dwójka, liczba, która łagodzi obyczaje, skłania do zgody i kompromisów. Zgadza się to z postacią św. Damiana, który działał w zgodnym zespole ze swym bratem. Dlatego imię Damian najbardziej jest odpowiednie dla mężczyzn o temperamencie, którzy daje silna w horoskopie planeta Wenus. Owi "synowie Wenus" wygłaszają wyważone poglądy, obce są im skrajne stanowiska, swoje decyzje konsultują z całym otoczeniem i wszystkim chcieliby dogodzić. Z racji wrodzonego zmysłu harmonii mają ucho wrażliwe na muzykę, a oko na piękne malarstwo, modę i architekturę.

Spośród znaków zodiaku najbliższa idealnemu Damianowi jest Waga (Bliźnięta dopiero w drugiej kolejności), a także Byk, Rak i Ryby. Na pewno dla ognistego temperamentu Baranów, Lwów i Strzelców to imię będzie zbyt łagodne.