DYMITR. Imiona

   HOME -> Imiona

DYMITR


Imię :

DYMITRPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: od imienia bogini plonów, Demeter
Liczba dla imienia: 7
Znak zodiaku: Ryby
Planeta: Neptun
Imieniny obchodzi:
9 Kwietnia

   Imię Dymitr (po grecku: Demetrios) oznacza tego, kogo ma w swej opiece bogini Demeter. Demeter w religii Greków to "Matka Ziemia", bogini płodności, plonów i rolnictwa. Zwano ją też "Matką Bożą", a na wizerunkach przedstawiano z kłosami i makówkami, z wężem lub pochodnią. Dymitr to rosyjska wersja tego imienia; po polsku byłoby: Demetriusz. Zdrobnienie od Dymitra to "Mićka" - od tego powstało nazwisko Mickiewicz.

Zapewne najsławniejszym z Dymitrów był Dymitr Samozwaniec. Tak nazwano młodego watażkę, który w 1605 roku ogłosił się w Moskwie carem i wpuścił na Kreml polskie wojska. Rządził krótko i zginął marnie, a Rosjanie dotąd wspominają tamte czasy, jak my potop szwedzki.

Liczbą imienia Dymitr jest święta siódemka. Oznacza to, że Dymitrowie są ludźmi pełnymi fantazji, natchnionymi twórcami i poszukiwaczami różnych cudów i dziwów. Żywo interesują się światem i wszelkimi jego tajemnicami. Bywają mistykami i filozofami, pociąga je życie religijne. Imię to jest wręcz gwarancją, że ten, kto je nosi, nie jest człowiekiem przeciętnym - przeciwnie, Dymitr to oryginał, ktoś kto wykracza poza wyobrażenia swojego środowiska. Dymitr może zostać poetą lub malarzem, badaczem starożytności, joginem, karateką, astrologiem... wszystkim, tylko nie zwyczajnym zjadaczem chleba z szynką.

Dodajmy, że Dymitrom nie za bardzo zależy na dostatku, karierze i majątku. Skłonni są w życiu do różnych ryzykownych posunięć; bywają nieostrożni i "siły mierzą na zamiary". Bliższy jest im ideał poszukiwacza przygód niż skrzętnego mieszczanina. Zachowują się tak, jakby czuli, że mimo wszystko są pod szczególną ochrona bogini bogactwa!

Imię Dymitr szczególnie odpowiednie jest dla znaku Ryb. Dobrze komponuje się też z charakterem Skorpiona, Wodnika lub Raka. Znakom żywiołu ziemi (Bykowi, Koziorożcowi i Pannie) dodaje fantazji, znaki ogniste (Barana, Lwa i Strzelca) może "wieść na pokuszenie", skłaniając je do ryzykownych czynów.