GRAŻYNA. Imiona

   HOME -> Imiona

GRAŻYNA


Imię :

GRAŻYNAPochodzenie: Pochodzenie: stworzone na wzór litewski
Znaczenie imienia: "piękna"
Liczba dla imienia: 2
Znak zodiaku: Koziorożec
Planeta: Księżyc
Imieniny obchodzi:
1 Kwietnia

   Imię to wymyślił Adam Mickiewicz, który Grażyną nazwał bohaterkę swojego poematu, litewską księżnę. Po litewsku *grażys* znaczy "piękny". W opowieści Mickiewicza Grażyna stara się naprawić błędy swojego męża, szalonego Litawora, który sprowadził do swojego kraju Krzyżaków. Przebrana w mężowski strój staje do bitwy z nimi i ginie. Pod imieniem Grażyny Mickiewicz przedstawił wzór bohaterskiej kobiety, która rozsądkiem i poświęceniem góruje nad egoistycznym mężczyzną. Te zalety charakteru, które ona wykazuje: rozsądek, wytrwałość, nieuleganie pokusom, wierność i gotowość do obrony straconych pozycji - to wszystko cechy znaku Koziorożca.

Liczba imienia Grażyna to dwa. Również bohaterka poematu Mickiewicza wykazuje cechy tej liczby: występuje jako wierna towarzyszka swojego męża, służy mu jako doradca - jest, można powiedzieć, jego zastępczynią i "cieniem".

Magiczny wpływ stworzonej przez Mickiewicza legendy sprawia, że imię to jest nadawane dziewczynkom, które w późniejszych latach okazują się odpowiedzialne i nad wiek dorosłe. Grażyny są zaradne i rozsądne. W tym, co robią, znają umiar i nie mają pokusy, aby żądać od życia rzeczy niemożliwych. Przestrzegają zasad i pilnują swoich obowiązków. Jako numerologiczne dwójki nie wysuwają się na pierwszy plan, wolą pozostawać w cieniu. Chętnie pracują w zawodach wymagających cierpliwości i dokładności. Ich ideałem są realne dokonania, a nie osobisty rozgłos. Silne są ich uczucia opiekuńcze, gotowość służenia innym pomocą i wsparciem. Często właśnie dzięki trosce i pomocy dzielnej Grażyny jej mąż czy dzieci sięgają po wielkie sukcesy. A Grażyny jak nikt potrafią się cieszyć szczęściem bliskich osób. Grażyny są nieco surowe i zwykle wyznają proste i jasne zasady. Od luksusów wolą miejsca, gdzie życie nie rozpieszcza. Nie uciekają od spraw trudnych i wymagających pracy, ale zawsze pragną pozostać wierne sobie i słowu, które dały innym.

Grażyna to imię odpowiednie przede wszystkim dla Koziorożca, a także dla Raka i Panny. Legenda tego imienia przywodzi na myśl również znak Skorpiona. Także energicznym Strzelcom będzie do twarzy z tym imieniem. Imię Grażyna prowadzi jednak w inne obszary ludzkiego ducha niż łagodne i stateczne znaki Byka, Wagi i Ryb, kłóci się także z nim niepokorna natura Baranów, Wodników, Bliźniąt i Lwów.