HELENA. Imiona

   HOME -> Imiona

HELENA


Imię :

HELENAPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: "pochodnia"(?), "kosz trzcinowy"(?)
Liczba dla imienia: 6
Znak zodiaku: Rak
Planeta: Księżyc
Imieniny obchodzi:
2 Marca, 22 Maja, 31 Lipca, 18 Sierpnia

   Imię Helena jest zakorzenione w kulturze starożytnej Grecji i niezmiernie stare. Tak w poemacie Homera "Iliada" nazywała się piękna Greczynka, którą Parys uprowadził do Troi, rozpoczynając w ten sposób wojnę trojańską.

Sens tego imienia nie był jasny już dla starożytnych. W języku greckim są dwa słowa brzmiące *helene* (różnie akcentowane), które znaczą "pochodnia" albo "kosz trzcinowy". Podobne słowo *selene* to po grecku "księżyc" albo imię bogini księżyca. Do świątyń księżycowej bogini Artemidy, opiekunki plonów, rolnictwa i kobiet, greckie dziewczęta zanosiły chleb w trzcinowych koszach, podczas procesji zwanych *helenoforia*.

Liczbą imienia Helena jest szóstka, "księżycowa" liczba, kojarząca się w numerologii z rytmem życia przyrody, z przemianą pór dnia i roku, z odradzaniem się roślin. Ta liczba również kojarzy się z życiem domowym i rodzinnym, z równowagą, harmonią i spokojem.

Równowaga to słowo klucz do zrozumienia natury Heleny. Kobiety o tym imieniu unikają skrajności. Nie są ani lekkomyślnymi trzpiotkami, ani nie nadają się na domowych tyranów. Są pewne siebie, ale nie przemądrzałe. W swoich decyzjach kierują się tyleż głosem serca, co zdrowym rozsądkiem. Łatwo uznają racje kogoś drugiego i dobrze czują się w grupie. Heleny są jakby stworzone do roli strażniczek domowego ogniska. W miłości są wierne, a decyzji o związaniu się z mężczyzną nigdy nie podejmują pochopnie. Dochowują wierności, a i w innych sprawach trzymają się obranej drogi i nieczęsto zmieniają zdanie. Polegają na tradycyjnych wartościach i dobrze rozumieją powołanie kobiety. Cóż, cztery tysiące lat historii tego imienia do czegoś zobowiązuje. Uroda Helen jest zwykle nieco... pomnikowa, mogą one także sprawiać na postronnych obserwatorach wrażenie nieprzystępnych i zasadniczych. Ale takie są tylko na zewnątrz; odprężają w domu i wszędzie tam, gdzie czują się bezpiecznie.

Imię Helena najbardziej jest odpowiednie dla księżycowego znaku Raka, a w drugiej kolejności - dla duchowych arystokratek zodiaku, czyli dla Wag. Również Lwy, Koziorożce i Byki będą nosić to imię z dużą gracją. Skorpiona i Pannę imię to może zbytnio przywiązywać do pospolitych spraw materialnych, Ryby wręcz przeciwnie - obdarzy poetycką, księżycową fantazją. Najmniej zgodne jest to imię z niespokojną naturą Baranów, Bliźniąt, Strzelców i Wodników.