JACEK. Imiona

   HOME -> Imiona

JACEK


Imię :

JACEKPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: "hiacynt"
Liczba dla imienia: 5
Znak zodiaku: Bliźnięta
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
10 Lutego, 3 Lipca, 17 Sierpnia, 11 Września

   Jacek - obok Andrzeja - jest obecnie najpopularniejszym męskim imieniem w Polsce. Imię to brzmi dla nas swojsko, ale wcale nie jest słowiańskie. Przybyło z Grecji, a w istocie pochodzi z języka jakiegoś ludu starszego od Greków. Jacek to Hiacynt, po grecku *Hyakinthos*. Tak według mitu nazywał się piękny młodzieniec, który zginął, gdy niechcący uderzył go dysk wyrzucony przez boga Apollina. Z jego krwi wyrosły kwiaty nazwane hiacyntami. Być może ta dziwna opowieść jest odległym wspomnieniem ludzkich ofiar składanych bogom. Imię to pewnie poszłoby w niepamięć, gdyby nie św. Jacek Odrowąż, polski dominikanin i osobisty uczeń św. Dominika, który żył w trzynastym wieku, pochodził spod Opola, a większość życia spędził w Krakowie.

Liczba imienia Jacek równa jest trzy, co oznacza zwykle ludzi o żywym umyśle, dzielnych i zaradnych, pomysłowych, błyskotliwych i jakby z góry przeznaczonych do sukcesu. Z pewnością te wibracje są trafnie odczytywane i stąd się bierze wieka popularność tego imienia.

Typowy Jacek szybko myśli, wyciąga wnioski i podejmuje decyzje. Zwykle ma szerokie zainteresowania i chętnie zabiera głos na najprzeróżniejsze tematy. Lubi dyskusje, słowne starcia, jak również chętnie udowodni komuś, że tamten się myli. Lubi być pierwszym w jakiejś dziedzinie, nadążać za modą i trzymać rękę na pulsie wydarzeń. Wśród Jacków jest wielu ludzi pióra, a także wielu wziętych podróżników i obieżyświatów. Jackowie z reguły mają po kilka zawodów i łatwo przystosowują się do zmieniających się warunków życia. Wielu z nich jest fanatykami nowoczesności. Jako że imię to od razu ma brzmienie zdrobniałe, Jackowie nawet w wieku dojrzałym zachowują dziecięcą świeżość spojrzenia i wiele nie całkiem poważnych zainteresowań. Żywo wspominają przygody z harcerstwa, podchody i grę w dwa ognie. W ich świecie jest wiele miejsca na zabawę.

Imię to najlepiej współbrzmi z charakterem powietrznego znaku Bliźniąt, jakkolwiek jest też bliskie Wodnikom, Rybom i Wagom. Młodzieńcom ze znaków Barana, Lwa i Strzelca imię to pomoże żyć wśród ludzi bez większych napięć. Pozostałym znakom - Bykom, Rakom, Pannom, Skorpionom i Koziorożcom - imię to doda lekkości, obdarzy dobrym humorem i wiarą we własne siły.