JAKUB. Imiona

   HOME -> Imiona

JAKUB


Imię :

JAKUBPochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie imienia: "niech Bóg ma w opiece"
Liczba dla imienia: 3
Znak zodiaku: Bliźnięta
Planeta: Merkury i Jowisz
Imieniny obchodzi:
3 Kwietnia, 6 Maja, 1 Czerwca, 25 Lipca, 6 Sierpnia, 21 Października

   Hebrajskie imię *ia'qob* znaczyło "niech Bóg-Jahwe ma w opiece". W dawnej polszczyźnie było ono pisane także "Jakób". Tak nazywał się jeden z patriarchów Starego Testamentu, syn Izaaka, wnuk Abrahama i ojciec dwunastu synów, przodków dwunastu plemion izraelskich. Jakub zasłynął tym, że podstępem (za miskę soczewicy) wykupił od swego brata prawa spadkowe, że walczył z samym Bogiem i widział we śnie drabinę prowadzącą do nieba. Imię Jakub nosiło aż dwóch apostołów, z których jeden, Jakub Starszy, został patronem Hiszpanii. Jego imię i tytuł, "święty Jakub", po hiszpańsku brzmi *Santiago*. Tak nazwano wiele miast w Ameryce Łacińskiej, wśród nich stolicę Chile.

Liczba imienia Jakub wynosi trzy. W numerologii jest to liczba ludzi śmiałych, ufających we własne siły, pełnych osobistego uroku i obdarzonych talentami przywódców. W astrologii źródłem tych zalet są planety Jowisz i Merkury.

Jakubowie mają wielkie możliwości rozwojowe, ale z drugiej strony czują, że muszą sprostać rodzinnym ideałom albo innym wielkim ambicjom, które w pewnej chwili uznali za swoje. To poważne imię często nadają ojcowie, którzy chcą, by ich syn był w życiu "kimś", aby dorównał sławnym pradziadom. Jakubowie są ciekawi świata, mają zwykle wszechstronne uzdolnienia i kiedy dojdą do wniosku, że jakaś dziedzina życia jest tym, o co im chodzi, potrafią na tym odcinku czynić szybkie postępy. Mimo że imię to ma tak starożytne pochodzenie, bardzo często Jakubowie pasjonują się nowoczesnością i sięgają po sukces w takich dziedzinach, jak informatyka lub fizyka teoretyczna. W życiu codziennym Jakub, jak każda trójka, jest dowcipny, pełen pomysłów i bywa prawdziwą duszą towarzystwa.

Imię Jakub najbardziej zgadza się z charakterem znaku Bliźniąt, a także Wodnika i ambitnej Panny. Odpowiednie jest również dla Raków. Jakubowie ze znaków Byka, Wagi i Ryb mogą nie doceniać własnych możliwości, zaś ci ze znaków Koziorożca i Skorpiona - stawiać siebie zbyt ambitne cele. Znaki ogniste - Lew, Baran i Strzelec, mogą być, jako Jakubowie, skore do buntu i wielkiego indywidualizmu.