JANUSZ. Imiona

   HOME -> Imiona

JANUSZ


Imię :

JANUSZPochodzenie: Pochodzenie: od imienia Jan
Znaczenie imienia: odmiana tego imienia
Liczba dla imienia: 5
Znak zodiaku: Wodnik i Bliźnięta
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
21 Listopada

   Imię Janusz powstało u nas, w Polsce, jako odmiana imienia Jan. Ale przypomina również imię starorzymskiego bóstwa Janusa, który to Janus był patronem wrót, bram i początków. Jako że miał dwie twarze, spoglądał zarówno w przód, jak i w tył. Słowianie też mieli swoich Światowidów, bóstwa patrzące naraz w cztery strony świata. Tamten Janus ma tyle wspólnego z dzisiejszymi Januszami, że oni też lubią każdą rzecz oglądać z różnych punktów widzenia i mają rozległe zainteresowania.

Liczba imienia Janusz wynosi pięć. Piątka oznacza ludzi śmiałych i ciekawych świata, ale też niespokojnych i skorych do zmian, takich wiecznych wędrowców. Połączenie mocy tej liczby i legendy o Janusie, który widzi cały świat naokoło siebie, daje rzeczywiście wszechstronne uzdolnienia i wielką żywość umysłu.

Januszowie sprawiają wrażenie ludzi, którzy po to przyszli na świat, aby wszystko sprawdzić, wszystkiego dotknąć, zbadać, dowiedzieć się i doświadczyć. Stale gromadzą w umyśle wiadomości, ciekawostki, historyjki z morałem oraz dowcipy. Niejeden z nich zauważył w pewnym momencie, że ma talent literacki, z którego w dodatku można nieźle wyżyć. W szkołach nie muszą się wiele uczyć, bo cały program znają już wcześniej ze słyszenia. Są zwykle kopalnią wiadomości o znajomych i o całej okolicy. Lubią również sprawdzać, jak to jest, kiedy dzieje się coś niezwykłego, kiedy na przykład skoczy się ze spadochronem albo wygra konkurs. W wieku dojrzałym potrafią zacząć nagle dobrze zarabiać - głównie po to, aby wypróbować, jak się człowiek czuje, kiedy jest bogaty. Gdy im się to znudzi, równie nagle sprzedadzą cały interes. Januszowie lekką ręką zmieniają miejsca zamieszkania, prace, zawody, znajomych. Nie są raczej materiałem na dostojnych i zacnych mieszczan. Są urodzonymi obywatelami świata.

Janusz to dobre imię dla znaków ruchliwych i nastawionych na zmiany - a takimi są przede wszystkim Wodnik, Strzelec i Bliźnięta. Pasuje też to imię do wszystkowiedzącej Panny i do wnikliwego Skorpiona. Janusz Baran będzie pewnie pędził życie zbyt pośpieszne i pełne niepokoju. Jako Lew będzie miał zbyt wysokie mniemanie o sobie, a jako Waga może być zbyt lekkomyślny. Dla Byka, Koziorożca, Raka i Ryb warto poszukać imion bardziej statecznych.