JOANNA. Imiona

   HOME -> Imiona

JOANNA


Imię :

JOANNAPochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie imienia: żeńska odmiana imienia Jan
Liczba dla imienia: 2
Znak zodiaku: Skorpion
Planeta: Księżyc
Imieniny obchodzi:
4 Lutego, 28 Marca, 24 Maja, 21 Sierpnia, 12 Grudnia

   Hebrajskie imię Jan (*Johohanan*, "łaska Jahwe") Grecy wymawiali *Joannes*, dlatego jego żeńska odmiana to właśnie Joanna. Dziś Joanna - wraz z Anną - jest jednym z najczęściej nadawanych kobiecych imion w Polsce.

Liczba tego imienia wynosi dwa. W numerologii liczby nieparzyste (1, 3, 5 itd.) są uważane za "męskie", natomiast dwójka rozpoczyna ciąg liczb parzystych, czyli żeńskich. Tak więc imię Joanna szczególnie podkreśla i wspiera kobiecą naturę.

Gdy wymieniamy to imię, natychmiast przychodzą na myśl trzy słynne Joanny. Pierwszą jest Joanna d'Arc, zwana "Dziewicą Orleańską". Była to genialna i natchniona francuska wiejska dziewczyna, która prawie sześćset lat temu poderwała swoich rodaków do walki z Anglikami, którzy wówczas okupowali Francję. Wojna została wygrana, ale Joannę Anglicy spalili na stosie jako czarownicę. Po upływie stuleci Kościół uznał ją za świętą. Druga sławna Joanna to Matka Joanna od Aniołów, przełożona klasztoru w Loudun we Francji. Jej klasztor zasłynął tym, że został opanowany przez roje diabłów. O trzeciej z Joann powiada się, jakoby była... papieżem! W średniowieczu opowiadano legendę o papieżycy Joannie, kobiecie, które w przebraniu ukończyła studia teologiczne, uzyskała świecenia duchowne, a wreszcie została wybrana papieżem. Prawda o niej wyszła na jaw, kiedy podczas procesji wielkanocnej urodziła dziecko i wkrótce zmarła. Miało to być w dziewiątym wieku. Historycy oczywiście tej legendy nie potwierdzają. Papieżyca Joanna weszła do talii tarota: jej podobizna widnieje na karcie numer dwa!

Mając tak sławne poprzedniczki, kobiety noszące to imię zwykle są silnymi indywidualnościami, chociaż ich życie i charakter zgodne jest z mocą żeńskiej dwójki. Główną właściwością Joann jest wywieranie subtelnego wpływu na ludzi. Same zwykle mają w sobie to "coś" - osobisty wdzięk, urok, siłę oddziaływania - co sprawia, że wyróżniają się z tłumu i nie można ich minąć obojętnie. Joanny same są naładowane energią, która też udziela się innym. W ich obecności inni ludzie czują się bardziej sobą, potrafią bardziej stanowczo zabierać głos, zaczynają wiedzieć, czego chcą, i dokąd idą. Joanny mają dar budzenia ludzkich duszy z uśpienia! Ów magnetyczny wpływ Joanny nie zawsze wywołuje tylko dobre skutki. Wokół niej budzą się rozmaite pasje i namiętności, a ludzie, którzy doznali przypływu energii, mogą również kłócić się ze sobą i popadać w konflikty. Joanny sprawiają, że świat staje się bardziej barwny, chociaż niekoniecznie bardziej zgodny. Same Joanny lubią, jeżeli ktoś ma silną osobowość i zdecydowany charakter. Z takimi kobietami się przyjaźnią i takich mężczyzn kochają. Ale, jak wszystkie dwójki, nie wysuwają się na pierwszy plan i wolą działać za kulisami niż stawać na czele jakiejś firmy (na przykład) czy choćby grupy przyjaciół. Typowe Joanny mają dobry kontakt z rzeczywistością, są praktyczne i potrafią czerpać satysfakcję z życia takiego, jakim ono jest. Raczej niewiele jest wśród nich zagubionych marzycielek. Wygląda na to, jakby to imię chroniło przed pesymizmem i depresją! Zwykle Joanny znają masę ludzi i są osią, wokół której obraca się życie towarzyskie, rodzinne i sąsiedzkie. Jak wszystkie dwójki dobrze się czują w roli pań domu i raczej nie mają ochoty, aby tradycyjne role kobiety i mężczyzny zastępować jakimiś nowoczesnymi pomysłami. Często Joanna należy do swojej "żeńskiej dynastii": czuje silny związek ze swoją matka i babką oraz podobnie silnie wpływa na swoje córki i wnuczki. Dla swojego mężczyzny Joanna jest nieustającym źródłem energii i inspiracji, zachęca go do inicjatywy i do wielkich czynów.

Joanna to imię najbardziej zgodne z duchem i naturą znaku Skorpiona. Również dla kobiet spod znaku Raka, którym opiekuje się księżyc, jest cenną pomocą. Nie widać też żadnych przeszkód, aby tak nazwać dziewczynki spod znaków Byka i Wodnika. Artystycznym i marzycielskim Rybom i Wagom imię Joanna doda zmysłu praktycznego. Bliźnięta, Barany i Strzelce ? odwrotnie ? uczyni bardziej subtelnymi. Koziorożce i Panny nauczy wiary we własne siły. Lwom doda sił, a nawet sprawi, że staną się jeszcze bardziej przebojowe.