JÓZEF. Imiona

   HOME -> Imiona

JÓZEF


Imię :

JÓZEFPochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie imienia: "niech Bóg (Jahwe) przysparza"
Liczba dla imienia: 1
Znak zodiaku: Koziorożec
Planeta: Saturn
Imieniny obchodzi:
19 Lutego, 19 Marca, 1 Maja, 25 Sierpnia, 27 Sierpnia, 18 Września

   Imię Józef, po hebrajsku *Jehoseph* było wezwaniem do Boga, aby sprzyjał tak nazwanemu człowiekowi. Imię to nosi kilku bohaterów Biblii, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Historia Józefa, syna patriarchy Jakuba, jest znana nawet tym, którzy Biblii nigdy nie czytali, bowiem była opisywana w powieściach i przedstawiana w filmach. Józef, sprzedany przez swoich braci w niewolę, trafia do Egiptu, gdzie tłumaczy sny dostojnikom i samemu faraonowi i robi w tym kraju karierę na szczeblu państwowym. Imię Józef nosi też mąż Maryi i opiekun Jezusa - cieśla z Nazaretu, chociaż przez autorów Ewangelii uważany za zapomnianego potomka królewskiego rodu. Tłumacze Pisma Świętego nazywają Józefa "cieślą", chociaż odpowiednie greckie słowo mogło oznaczać również budowniczego, inżyniera czy architekta. W każdym razie już w Biblii Józefowie zajmują się budownictwem i reformami w państwie.

Liczba imienia wynosi jeden. Jest to liczba właściwa ludziom, którzy zajmują się początkami pewnych przedsięwzięć, którzy kładą fundamenty i budują podstawy zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

Typowy Józef jest człowiekiem solidnym, odpowiedzialnym, wiernym tradycjom swojej rodziny, zawodu czy firmy. Potrafi stawiać sobie wysokie wymagania. Dobrze sprawdza się w warunkach dyscypliny - nawet jeżeli w jego fachu trzeba przywdziać mundur. Często również współcześni Józefowie zajmują się budownictwem i projektami, mają do czynienia z ziemią, betonem i żelazem. Nadal spod rąk Józefów wychodzą dzieła trwałe i solidne. Józef jest dobrym opiekunem i głową rodziny. Jest pewnym i stałym oparciem w dzisiejszym, tak zmiennym świecie. Może nie być zbyt błyskotliwy, ale inne zalety sprawiają, że każdy mu to wybaczy. Budowniczowie wszystkich krajów i epok mieli swoje tajemnice, nie tylko zawodowe, ale i duchowe. Z tajnych stowarzyszeń mistrzów sztuki murarskiej wywodzą się... masoni, zwani inaczej wolnomularzami, "wolnymi murarzami". Dlatego nie należy się dziwić, jeżeli Józef, wierny tradycjom swego imienia, również będzie miał jakieś swoje, nie tylko służbowe, tajemnice.

Znakiem zodiaku, który aż się prosi o to imię, jest poważny, wytrwały i odpowiedzialny Koziorożec. Jednakże imię to nadane innym znakom zodiaku poprawia ich charakter. Małe Lwy, Strzelce i Skorpiony uczy cierpliwości, porządku i współdziałania z ludźmi; Bliźnięta i Wodniki pod jego wpływem staną się bardziej praktyczne i lepiej przystosowane do rzeczywistości. Imię Józef dobrze zgadza się z naturą Raka, domatora i miłośnika rodzinnych powiązań, a także praktycznej Panny. Artystyczne talenty Byków i Wag nazwanych imieniem Józef będą się dobrze sprzedawać na rynku. Jedynie kapryśna natura Baranów i Ryb może zostać nieco skrępowana przez to imię.