KACPER. Imiona

   HOME -> Imiona

KACPER


Imię :

KACPERPochodzenie: Pochodzenie: perskie
Znaczenie imienia: "dostojny"
Liczba dla imienia: 3 (zarówno Kacpra, jak i Kaspera)
Znak zodiaku: Lew
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
6 Stycznia

   Imię to - Kasper lub Kacper - pojawia się w opowieści o Trzech Królach, a właściwie mędrcach czy też magach ze wschodnich krain, którzy przybyli do Betlejem, aby powitać narodzonego Zbawiciela. Magowie byli w istocie kapłanami perskiego boga światła, Ahuramazdy, a ich religia miała wiele wspólnego z później od niej powstałym chrześcijaństwem. Istniały duchowe powiązania i organizacyjne kontakty miedzy Persją a Palestyną; zapewne to ich echem jest legenda o Trzech Magach. Ich imiona nie są wymienione w Ewangeliach, pojawiają się dopiero w późniejszych "tajemnych pismach", apokryfach. Być może imię Kacper nie jest wymysłem, gdyż wśród Persów było znane podobne imię *Gathasper*, co oznacza "dostojny". Kacper na obrazach związanych z Bożym Narodzeniem i w świątecznych szopkach przedstawiany był jako Murzyn. Postać ta budziła wesołość; do dziś w Niemczech "kacperkiem" nazywa się kukiełkę z teatrzyku. Ale i w samym brzmieniu tego imienia jest coś, co sprawia, że odruchowo się uśmiechamy. Imię to ma swój wewnętrzny rytm, i brzmi jak skoczna polka.

To intuicyjne wrażenie potwierdza liczba tego imienia, trzy, najbardziej optymistyczna liczba w numerologii. Imię Kacper z reguły trafia do ludzi wesołych z natury, dostrzegających głównie pogodne strony bytu, umiejących się cieszyć towarzystwem, interesującą rozmową, ciepłem i chłodem, dobrym jedzeniem i ogółem samym życiem. Idealny Kacper jest ponadto duszą towarzystwa i mistrzem dowcipów, po prostu nie mieści się w ciasnych czterech ścianach swojego domu.

Znakiem, który przede wszystkim zasługuje na to imię, jest Lew, ale także Bliźnięta, Waga, Strzelec oraz Ryby. Imię to będzie nieco temperować szorstką naturę Baranów i Skorpionów, rozweselać Byki i Raki; może tylko dla poważnej Panny i Koziorożca jest mało odpowiednie.