KAROL. Imiona

   HOME -> Imiona

KAROL


Imię :

KAROLPochodzenie: Pochodzenie: germańskie
Znaczenie imienia: "chłop", "mąż", "wolny człowiek"
Liczba dla imienia: 6
Znak zodiaku: Koziorożec
Planeta: Saturn i Słońce
Imieniny obchodzi:
28 Stycznia, 30 Maja, 4 Czerwca, 4 Listopada

   Imię Karol nosili władcy Franków, germańskiego ludu, który pod koniec starożytności wynurzył się z głębi obecnych Niemiec, osiedlił się w dzisiejszej Francji (która właśnie od Franków wzięła imię) i w końcu zbudował wielkie państwo, obejmujące niemal całą zachodnią Europę. Najsłynniejszym władcą Franków był Karol Wielki. Od imienia Karol Słowianie utworzyli słowo "król", chociaż u Germanów "karl" znaczyło raczej "chłop". Jeżeli ktoś nosi dziś imię Karol, nie może zapomnieć, że było to ulubione imię królów i cesarzy z licznych krajów Europy - z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji. Dziś też żyje i panuje jeden król imieniem Karol, mianowicie hiszpański Juan Carlos.

Liczba imienia Karol równa się sześć. Szóstka jest liczbą ziemi i jej płodów oraz ludzi, którzy dbają o swoją ziemię - a więc dla władców było to całkiem dobre imię.

Dziś Karolowie z taką samą troską, z jaką średniowieczni królowie zajmowali się swymi włościami, dbają o swoją rodzinę, dom i przyszłość swoich dzieci. Imię Karol uczy dobrych manier, szlachetnych celów, solidności i rzetelności. Gdy ojciec nadaje swemu synowi to imię, to jest tak, jakby zobowiązywał go do wierności wobec zasad swoich i swojego rodu. Dlatego Karolowie jako dzieci są nieco mniej spontaniczni i rozbrykani od swoich rówieśników; pamiętają, by nie brudzić się niepotrzebnie i by nie sprawiać kłopotów tacie i mamie. Imię Karol działa jak biała koszula lub sztywny kołnierzyk - skłania do samodyscypliny. Karolowie są wcześnie dojrzali, a jako młodzieńcy - dobrze ułożeni i opanowani. Zawody również wybierają poważne, związane z osobistą odpowiedzialnością i liczeniem pieniędzy, a karierę robią pod czujnym okiem starszych. W polityce bardziej pociąga ich stateczny konserwatyzm niż bunty radykałów. Karolowie przywiązują dużą wagę do stosunków rodzinnych i starannie dobierają sobie żony - oczywiście spośród panien z dobrych rodzin. Samo ich imię sprawia, że ludzie chętnie nadstawiają ucha, co mają oni do powiedzenia i na zapas darzą ich zaufaniem. Karolowie często firmują swoim nazwiskiem jakieś poważne firmy i przedsięwzięcia. Mają też zakodowany pęd do tego, by uwiecznić się w historii. Jeżeli się trochę postarają, ich imię znajdzie się na tablicy pamiątkowej w ich mieście.

Karol to imię najściślej spokrewnione z poważnym znakiem Koziorożca, choć niemal równie dobrze pasuje do statecznej Panny lub Byka oraz do królewskiego znaku Lwa. Jako dobrych kandydatów na Karolów wymienimy jeszcze Raka, Skorpiona, Wagę, może też Strzelca. Z kolei Barany, Bliźnięta, Wodniki i Ryby będą się odruchowo nie zgadzać ze swoim imieniem i wyrosną na parodystów i prześmiewców.