LECH i LESZEK. Imiona

   HOME -> Imiona

LECH i LESZEK


Imię :

LECH i LESZEKPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: "chytry, przebiegły"
Liczba dla imienia: 7
Znak zodiaku: Wodnik
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
29 Lutego, 12 Sierpnia

   Leszek, Lech (a jeszcze dawnej "Lestek") to imiona, które w średniowieczu były własnością książęcego rodu Piastów, podobnie jak Bolesław, Mieszko i Władysław. Dlatego nie zaginęły, jak większość starych, słowiańskich imion. Imię Lech miał też nosić mityczny założyciel Gniezna.

Co znaczyło to imię? Słowo, od którego ono pochodzi, zostało zapomniane. Gdyby się zachowało, brzmiałoby dziś "lestki" i znaczyłoby "chytry", "przebiegły", "łebski". Przebiegłość, umiejętność przechytrzenia przeciwników była cnotą wysoko cenioną u dawnych Słowian, czego dowodem jest drugie imię o tym samym znaczeniu, Przemysł (dzisiejszy Przemysław).

Oba imiona - Lech i Leszek - mają te samą liczbę, siedem. Siódemka spośród wszystkich liczb, jakie rozważa numerologia, najmniej jest związana z konkretną, namacalną rzeczywistością, a ludzie siódemki zdolni są do najdalszych wycieczek w świat ducha i wyobraźni. Jedni pod wpływem tej liczby stają się fantastami i marzycielami, inni odmiennie - zdolni są do intelektualnych kombinacji.

Lechowie i Leszkowie obdarzeni są rozumem planistów, graczy i strategów. Można ich sobie wyobrazić jako szachowych mistrzów, ale również jako mózgi kierujące firmami, partiami i grupami nacisku. Potrafią dostrzegać w świecie wpływy, tendencje i układy, umieją planować swoje posunięcia, i w przemyślany sposób odpowiadać na ruchy przeciwników. Ludzi o tym imieniu rzeczywiście trudno jest przechytrzyć! A do tego dzięki ochronnemu działaniu siódemki zdolni są do wyrzeczeń i potrafią długo zadowalać się niewielkimi osobistymi korzyściami. We właściwym momencie śmiało jednak sięgają po główną wygraną. Planetarny patron Lechów (i Leszków), Merkury, sprawia, że dobrze czują się we wszelkich zajęciach jemu podległych, a wiec w handlu, w reklamie, w podróżach, a także w pisaniu i mówieniu do mikrofonu; nie razi ich też światło reflektorów. Ale zanim Lech czy Leszek znajdzie swoje miejsce w społeczeństwie, będzie - jako dziecko czy nastolatek - rozbrykany i nieposłuszny; musi na własnej skórze doświadczyć masy przygód. Z niespokojnych młodzieńców wyrastają oni na dobrych ojców rodzin i zaufanych członków organizacji.

Na oba te imiona czekają te znaki zodiaku, które podlegają szczególnym wpływom Merkurego, a więc Wodnik, Bliźnięta i Panna, w tej właśnie kolejności. Dodajmy do tej listy jeszcze Skorpiona. Nie ma też przeszkód, by Lechem albo Leszkiem został nazwany Baran, Lew, Strzelec czy też Waga lub Rak. Koziorożcom imiona te mogą się wydać za mało poważne. Energia z nimi związana raczej obca jest Rybom i Bykowi.