SEBASTIAN. Imiona

   HOME -> Imiona

SEBASTIAN


Imię :

SEBASTIANPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: "dostojny", "święty"
Liczba dla imienia: 7
Znak zodiaku: Strzelec
Planeta: Jowisz i Uran
Imieniny obchodzi:
20 Stycznia, 8 Lutego

   Imię Sebastian pochodzi od greckiego słowa *sebastos* ("dostojny, godny szacunku, święty"). Z kolei św. Sebastian stał się jednym z najbardziej znanych i czczonych męczenników. Był rzymskim oficerem i pretorianinem (czyli członkiem straży przybocznej) cesarza Domicjana. Z racji swego stanowiska odwiedzał chrześcijan wtrąconych do więzienia za wiarę i umacniał ich na duchu. Istnieje przekaz, jakoby usiłował nawrócić na chrześcijaństwo samego okrutnego cesarza, za co na jego rozkaz został podziurawiony strzałami przez łuczników. Przeżył mimo ran, po czym udał się jeszcze raz do cesarza z tym samym zamiarem - ale tym razem zginął za wiarę.

W tej okrutnej opowieści poprzez krwawą intrygę przezierają pewne istotne cechy charakteru, które do dziś łączą się z imieniem Sebastian. W postępowaniu świętego widzimy szlachetny idealizm - bo tak trzeba ocenić zamiar przekonania cesarza do religii, którą prześladował - następnie ogromną wytrwałość (Sebastian postanowił nachodzić cesarza do skutku). Musimy wreszcie zauważyć, ze święty wyprzedził swoją epokę, bo już kilka lat później, po śmierci jego oraz Domicjana, chrześcijaństwo zostało w państwie rzymskim zalegalizowane, a krwawy trud męczenników przestał być potrzebny. Dodajmy, że po upływie następnego półwiecza role się odwróciły i chrześcijanie przystąpili do prześladowania wyznawców Jowisza, Marsa i Wenus.

Święty Sebastian został patronem łuczników i żołnierzy. A ponieważ zakaźne choroby wyobrażano sobie jako "strzały" miotane przez wrogie człowiekowi demony, więc również jego opiece polecali się chorzy i lekarze. Męczeństwo Sebastiana - scenę, w której święty jest podziurawiony strzałami - często przedstawiano na obrazach, zaś Henryk Sienkiewicz na wzór takiej ryciny upozował śmierć Longina Podbipięty pod murami Zbaraża.

Liczba imienia Sebastian to siódemka. Liczba ta oznacza natchnionych idealistów, ludzi, którzy w życiu kierują się raczej wzniosłymi ideałami niż przyziemnymi kalkulacjami. Widoczny udział żywiołu ognia w tym imieniu sprawia, że Sebastianowie należą do tego rodzaju idealistów, którzy nie poprzestają na snuciu marzeń i planów, lecz swoje zamiary muszą wprowadzać w czyn. Zdarza się, że swoje powołanie odnajdują w polityce, w działalności społecznej albo w religii, ale mogą również zajmować się wcielaniem w życie jakichś wynalazków, naukowych programów... czy też na przykład walczyć o to, by dzieci regularnie myły zęby. Często w poglądach Sebastiana istnieje pewien "gorący punkt", pewna szczególnie dlań ważna zasada, o którą gotów jest się kłócić i od której za nic nie odstąpi. Sebastianowie lubią życie społeczne, lubią się udzielać w ramach instytucji i organizacji, zwykle wyróżniając się na tle swoich kolegów zaangażowaniem, pasją i bezinteresownością. Sam ruch - byle coś się działo - jest dla nich ważniejszy niż cele i wyniki.

Postać św. Sebastiana kojarzy się ze znakiem Strzelca, czyli łucznika - nie przypadkiem święty ginie od strzał i jest patronem łuczników. Dodajmy w tym miejscu, że gwiazdozbiór Strzelca był rysowany jako postać centaura, półkonia, półczłowieka, a najsłynniejszy z centaurów, Chiron, był mitycznym twórcą medycyny. Wiele z jego cech przejął wiec św. Sebastian! Tak więc imię Sebastian najbardziej jest stosowne dla znaku Strzelca, a także Ryb i Skorpiona. Jako dalszych kandydatów wymienimy Lwa, Barana i Wodnika. U pozostałych znaków imię to będzie się wiązać ze zwiększoną ruchliwością, bystrością umysłu, ale też może utrudniać ustatkowanie się w życiu. Najmniej odpowiada spokojnym znakom żywiołu Ziemi: Bykowi, Koziorożcowi i Pannie.