TERESA. Imiona

   HOME -> Imiona

TERESA


Imię :

TERESAPochodzenie: Pochodzenie: greckie
Znaczenie imienia: "z wyspy Thera"
Liczba dla imienia: 2
Znak zodiaku: Skorpion
Planeta: Pluton
Imieniny obchodzi:
6 Lipca, 26 Sierpnia, 1 Października, 3 Października, 15 Października

   Po grecku imię Teresa znaczyło: "pochodząca z wyspy Thera". Wyspa ta, dziś nosząca nazwę Santoryn, jest szczytem olbrzymiego, podmorskiego wulkanu. Ponad trzy tysiące lat temu wybuch tego wulkanu zniszczył kwitnącą cywilizację na sąsiedniej wyspie Krecie. Pamięć o tej katastrofie dała początek legendom o Atlantydzie. W nazwie wyspy Thera tkwi stary indoeuropejski rdzeń *ter*, oznaczający "zwierzę". Od niego pochodzi greckie słowo *therion* i niemieckie *Tier* (w obu językach: "zwierzę"), a także nasz "zwierz".

Stąd wynika wielka magia imienia Teresa: sygnalizuje ono wielkie siły drzemiące w ludzkiej, a szczególnie kobiecej psychice, w podświadomości, siły, które z mocą zwierzęcia lub wulkanu potrafią się niekiedy wydobywać na jaw. Siły te są źródłem życiowej energii, ale również przyczyną wielkich przemian. W astrologii owe "wulkaniczne" siły podświadomości symbolizuje najdalsza z planet - Pluton. Pluton był dominującą planetą w horoskopie urodzeniowym najsłynniejszej Teresy - mistyczki z Hiszpanii, świętej Teresy z Avila.

Liczba imienia Teresa, dwa, nie oznacza w tym przypadku, jak zazwyczaj, zgody ani łagodności. Oznacza raczej dwutorowość życia i obecność owej drugiej, odwrotnej, czyli podświadomej, strony osobowości. Teresy są wierne swoim głębokim powołaniom, które kryją się w ich nieświadomej psychice. Teresy zwykle nie mieszczą się w schematach, a ich życiorysy pełne są nagłych zwrotów i życiowych przemian. Zmieniają zawody, miejsca zamieszkania; są gotowe wyjechać gdzieś daleko i tam zacząć życie od nowa. Często pociąga je błyskotliwa kariera. Obcy jest im zastój i nie chcą poprzestawać na małym. Kiedy w duszy kipi wulkan, raczej nie grozi szarość i nuda. Za to zdarza się Teresom, że przez długie lata nie znają swojej prawdziwej natury, swoich prawdziwych możliwości. Z tym większą energią, gdy już dojdzie do przełomu, rzucają się w wir swojego prawdziwego powołania.

Teresy są pełne pasji. Często dzielnie walczą o sprawy własne i innych ludzi, stają w obronie innych. W otoczeniu wzbudzają silne uczucia, zarówno wdzięczności, jak i niechęci. Ich zawiłego życia wewnętrznego często nie rozumieją nawet najbliżsi. Również w męskich sercach potrafią Teresy wzbudzić wielkie namiętności. Zdarza się też Teresom, choć raczej w późniejszym wieku, że obrażają się na świat i wycofują gdzieś na ubocze, na wieś, a w dawnych wiekach - do klasztoru.

Na zasadzie magicznych podobieństw imię Teresa zaczyna się szczególnie podobać matce dziewczynki, kiedy młoda istota jest ze znaków Skorpiona lub Barana, a najsilniejszą planetą w jej horoskopie jest Pluton. Właśnie dla Skorpionów i Baranów to imię jest najbardziej odpowiednie. "Poradzą" z nim sobie jeszcze tak silne osobowości, jak Lew, Strzelec lub Wodnik. Teresy ze znaków Koziorożca i Panny będą narzucać sobie surowe obowiązki i wysokie cele w życiu. Ryby czuć będą pociąg do mistyki i umartwień. (Dziś odpowiednikiem średniowiecznego umartwiania ciała są surowe diety odchudzające!) Teresy Raki i Byki nadmierną wagę będą przykładać do spraw materialnych. Wagi i Bliźnięta spędzą życie na ciągłych podróżach.