TOMASZ. Imiona

   HOME -> Imiona

TOMASZ


Imię :

TOMASZPochodzenie: Pochodzenie: aramejskie
Znaczenie imienia: "bliźniak"
Liczba dla imienia: 8
Znak zodiaku: Bliźnięta
Planeta: Merkury
Imieniny obchodzi:
28 Stycznia, 7 Marca, 22 Czerwca, 3 Lipca, 22 Września, 21 Grudnia, 29 Grudnia

   Imię Tomasz - czyli w języku aramejskim *Toma* - nosił jeden z apostołów. Imię to znaczyło "bliźniak", co od razu kojarzy się ze znakiem Bliźniąt.

I rzeczywiście, Tomasz Apostoł zachowywał się tak, jakby urodził się w tym znaku. Po pierwsze, nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa, póki na własne oczy nie zobaczył Jego ran - a ludzie ze znaku Bliźniąt są dociekliwi, wścibscy i wszystkiego muszą dotknąć i spróbować. Po drugie, podczas późniejszych podróży misyjnych Tomasz zawędrował najdalej ze wszystkich apostołów, bo aż na południe Indii, a założone przezeń gminy chrześcijańskie dotrwały aż do naszych czasów. Zgodne to jest z obrazem Bliźniąt jako zamiłowanych wędrowców. I po trzecie, istniały opowieści, że Tomaszowi, jako jedynemu z uczniów, Jezus powierzył szczególne tajemne nauki. Potwierdza to jego związek ze znakiem Bliźniąt, bowiem w astrologii opiekun Bliźniąt to Merkury (Hermes), który także jest patronem wiedzy tajemnej. W 1945 roku w Egipcie rzeczywiście odkryto papirusy, które zawierały zaginioną do tego czasu, tajemną Ewangelię według św. Tomasza.

Liczba imienia Tomasz równa jest osiem. Oznacza to, że przy wszystkich swoich zdolnościach Tomaszowie są ludźmi praktycznymi, chętnie angażują się we wszelkie materialne przedsięwzięcia, lubią zarabiać pieniądze i mają żyłkę do interesów. A ponadto są ruchliwi i prowadzą życie aktywne; nie boją się ryzyka, lubią wystawiać swój los na wielkie próby. Uda się czy nie uda, wygram albo stracę - rasowy Tomasz lubi takie emocje, a gra o wysokie stawki dodaje mu sił. Jak wszystkie numerologiczne ósemki, Tomasz nie ceni sobie życia zbyt łatwego, wygodnego czy bezpiecznego. Według niego prawdziwy sukces jest tam, gdzie trzeba się zdrowo namęczyć. Często świadomie wybiera sobie w życiu drogę "pod górkę". Zgodnie z właściwościami liczby osiem nie poddaje się także losowi, nie rezygnuje ze swoich celów nawet w obliczu upadku. Potrafi stanąć od nowa na nogi po każdej stracie.

Związki ze znakiem Bliźniąt przejawiają się w ten sposób, że Tomaszowie są zwykle bardziej od innych ciekawi świata, chętnie i stale się uczą, a także wiążą swój zawód lub zainteresowania z takimi miejscami, gdzie spotykają się ludzie, idee i wpływy z różnych krajów, gdzie mówi się różnymi językami i trzeba stale nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Pewną wadą Tomaszów jest to, że osoby, które związały z nimi swój los, muszą także towarzyszyć im w ich wątpliwościach, wahaniach i podejmowaniu decyzji - co ludzie o tym imieniu lubią czynić w sposób przesadny i teatralny.

Znakiem zodiaku, który najlepiej czuje się z imieniem Tomasz są, jak się rzekło, Bliźnięta, ale dobrze posłuży ono również dociekliwemu Skorpionowi, wytrwałemu Koziorożcowi czy miłośnikowi podróży - Wodnikowi. Dodajmy też drugi znak Merkurego - Pannę. Znakom takim, jak Byk, Rak, Ryby i Waga imię to doda konsekwencji i życiowej twardości, zaś Barany, Lwy i Strzelce uczyni bardziej rozsądnymi.