WACŁAW. Imiona

   HOME -> Imiona

WACŁAW


Imię :

WACŁAWPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: "więcej sławy"
Liczba dla imienia: 2
Znak zodiaku: Waga
Planeta: Wenus
Imieniny obchodzi:
4 Kwietnia, 15 Kwietnia, 28 Września

   Słowiańskie imię Wacław najbardziej popularne jest w Czechach, gdyż nosili je pierwsi czescy królowie. Czysto polska odmiana tego imienia to "Więcesław", a w skrócie "Więcław". Poprzez to imię życzono przyszłym królom i wojownikom "więcej sławy".

W tym imieniu kryje się ciekawostka dla miłośników starożytnych języków. Polski i inne języki słowiańskie mają wspólne korzenie z językami Indii, z germańskimi, greką i łaciną. U nas *więce* znaczyło "więcej", ale też "lepiej, milej". Od podobnego prasłowa pochodzi łaciński wyraz *venus* czyli "wdzięk" lub "rozkosz". Tak właśnie Rzymianie nazwali boginię miłości, Wenus, a na jej cześć planetę, która jest dawczynią miłości i piękna.

Również z punktu widzenia numerologii Wacław należy do tej samej tradycji, gdyż dwa, liczba tego imienia, oznacza zgodę, wzgląd na drugiego człowieka - partnera, a także zamiłowanie do piękna i sztuki. Tak więc "więcej sławy" zyskać może dziś Wacław przede wszystkim w dziedzinie sztuk pięknych, muzyki, tańca (do którego zawsze ma duże powołanie), a także we wszystkich zawodach, które polegają na umilaniu ludziom życia.

Królewskie pochodzenie tego imienia każe Wacławom mierzyć wysoko i dążyć do szlachetnych celów. Wacławowie dobrze się sprawdzają w "wielkim świecie", wśród ludzi sławnych i wpływowych; zwykle dbają o to, aby dobrze wypaść, oczarować publiczność i pozostawić po sobie miłe wspomnienia. Już w młodym wieku zupełnie naturalnie uczą się właściwego zachowania przy stole i bycia grzecznym wobec rodziny i przyjaciół domu. W sprawach praktycznych Wacławowie wymagają odrobiny troskliwej opieki i wsparcia ze strony przyjaciół, a głównie swojej życiowej partnerki, gdyż bywa, że zapominają o rzeczach zbyt przyziemnych. Nie jest to dla nich jednak jakąś istotną przeszkodą w karierze.

Jak powiedziano, planetą, która ma w opiece Wacławów, jest Wenus, a więc imię to najodpowiedniejsze jest dla znaku Wagi, a także Byka (którego jednakże może przyprawić o zbytnie samozadowolenie). Również wrażliwy Rak i natchnione Ryby szczęśliwie przejdą przez życie z tym imieniem. Wodnikom pomoże ono przyjaźnić się z całym światem, a Lwu - zdobyć popularność. Wacław ze znaku Strzelca będzie prowadził światowe życie, Skorpion będzie miał łatwy dostęp do cudzych serc, Panna zapewne zostanie znawcą sztuki. Jako że to imię podlega planecie Wenus, nie zaleca się go tym znakom, w których wpływy Wenus są słabsze, a więc Bliźniętom, Koziorożcom, a zwłaszcza Baranom.