WOJCIECH. Imiona

   HOME -> Imiona

WOJCIECH


Imię :

WOJCIECHPochodzenie: Pochodzenie: słowiańskie
Znaczenie imienia: "radość w walce"
Liczba dla imienia: 4
Znak zodiaku: Strzelec
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
23 Kwietnia

   Imię Wojciech jest zbudowane według klasycznej zasady tworzenia dawnych słowiańskich imion. Jest magicznym życzeniem - życzy tego, by młody człowiek był obdarzony pewną cenną właściwością. Życzenie zawarte w tym imieniu rozumiemy do dziś. Wojciech ma "cieszyć się z walki" lub też ma "ucieszyć nas jako wojownik".

Pierwszy i najsławniejszy Wojciech w historii nie był jednak wojownikiem, choć zginął na wyprawie do obcego kraju. Był Czechem, mnichem i biskupem; został wysłany przez Bolesława Chrobrego z taką misją, aby przekonać Prusów do wiary chrześcijańskiej. Misja się nie powiodła, Wojciech zginął z ręki wyznawców plemiennych bogów, którym nie w smak było wchodzić w układy z potężnym Bolesławem. Cóż - nie chcieli podporządkować się łagodnej ręce Bolesława, musieli trzysta lat potem ulec dużo bardziej brutalnym Krzyżakom. Wojciech wkrótce po śmierci został ogłoszony świętym, a do jego grobu w Gnieźnie zaczęli podróżować władcy Europy, na czym zyskał Bolesław.

A czy coś łączy świętego sprzed tysiąca lat ze współczesnymi Wojciechami?

Liczba tego imienia wynosi cztery. To sprawia, że Wojciechowie, choć odważni i pełni zapału, nie są wcale wojowniczy i nie lubią wchodzić w konflikty, tak jakby im wystarczyło, że ich dostojny poprzednik raz już położył głowę na ołtarzu wielkiej polityki. Czwórka w imieniu sprawia też, że kochają życie proste i surowe oraz w takich właśnie warunkach czują się najlepiej.

Wojciechowie rozumują na zasadzie "czarne to czarne, a białe to białe", nie ma w nich przewrotności ani cwaniactwa. Ludziom ufają, są prostoduszni, a nawet poczciwi. Czasami, nieświadomi tego, że "są ludzie i ludziska", dają się wykorzystywać sprytniejszym od siebie, jak św. Wojciech Bolesławowi. Nie jest to jednak wielką wadą; na ogół Wojciechowie mają w sobie wiele energii i zapału - tyle, że lubią widzieć przed sobą jasną, prostą drogę, a nie jakąś pajęczą sieć intryg i dyplomatycznych zabiegów. W czymś takim natychmiast się gubią.

Wojciechowie lubią życie w miejscach, gdzie ludzie są prości, a stosunki społeczne mało skomplikowane, blisko natury. I gdzie walka o byt polega raczej na rąbaniu bierwion niż na wchodzeniu w układy. Mają do tego jedną wielką zaletę: łatwo stają się ulubieńcami kobiet i często działają w takich zawodach, gdzie kobiety są ich klientkami. Może więc Wojciech być utalentowanym fotografem, twórcą mody, fryzjerem, psychologiem, spowiednikiem... lub ginekologiem. Jako że w imię "Wojciech" jest wpisane słowo "ojciec", Wojciechowie lubią się bawić z dziećmi, nie tylko własnymi.

Wojciech - dobroduszny, pełny entuzjazmu idealista - to osobowością jowiszowa. Ze znaków zodiaku pierwszy w kolejce do tego imienia stoi Strzelec, zaraz po nim dwa następne znaki Jowisza, Ryby i Rak. Wojciech Lew będzie umiał żyć z ludźmi jak równy z równymi. Jako Baran lub Panna Wojciech będzie stale walczył z pokusą, by brać się za coś, co przekracza jego siły. Nie zaszkodzi to imię Bliźniętom i Wodnikom. Mniej jest odpowiednie dla surowych Koziorożców i przebiegłych Skorpionów, a na Byki i Wagi działa rozleniwiająco.